Blog > Komentarze do wpisu
Kobieta ze śniegu, Leena Lehtolainen

Kobieta ze śniegu Leeny Lehtolainen to fiński kryminał, który wpadł mi w ręce w bibliotece. Szukałam książek Karin Fossum, o której ostatnio sporo czytałam, więc Pani Bibliotekarka zaczęła szperać w przepastnych szufladach swojego biurka i podtykać mi różne książki. Co prawda ciągle mówiła „książki tego Fossuma są bardzo popularne”, ale i tak ją lubię: nie musi czytać kryminałów, a dzięki niej trafiła do mnie Kobieta ze śniegu.

Notka na okładce wydała się zachęcająca, więc w domu zaczęłam czytać i nie mogłam przestać. To wciągający, ciekawie skomponowany fiński kryminał z wyrazistą główną bohaterką, którą od razu polubiłam.

Maria Kallo jest policjantką w wydziale zabójstw. Jest energiczna, pyskata, wykształcona, inteligentna. W tej części okazuje się, że jest w ciąży i próbuje nie dać się wcisnąć w różowo-mleczno-infantylny świat, w jakim ponoć powinna przebywać ciężarna. Czasami szybciej działa i mówi niż myśli i uważa, że na stres najlepiej robi ciemne piwo lub szklaneczka dobrej whisky.

Fascynująca w tej książce jest nie tylko intryga kryminalna, o której za chwilę, ale także Finlandia. To świat przenikliwie zimny i przysypany śniegiem. To trochę kraj sprzeczności: kraj, w którym nikt nie dyskutuje, czy kobieta ma prawo do aborcji (panuje przekonanie, że to jej prawo i jej decyzja), a pary homoseksualne zakładają rodziny i wychowują dzieci, a jednocześnie są wioski zamieszkałe przez ortodoksyjnych protestantów, w których panuje patriarchat, a kobiety są podporządkowane mężczyznom i nie mają nic do powiedzenia, a w wielu środowiskach niezamężna kobieta przynosi wstyd rodzinie. Na dodatek miałam wrażenie, że wszyscy chodzą na psychoterapię lub przynajmniej z wizytą do psychiatry — może to naturalne w kraju, gdzie przez dużą część roku panuje ciemność?

Maria Kallo musi rozwiązać zagadkę morderstwa?/samobójstwa? w dworze Rosbergów. Ginie jego właścicielka, znana psychoterapeutka Elina prowadząca tam ośrodek dla kobiet. Wśród podejrzanych są wszystkie mieszkanki dworu: Aira, ciotka Eliny, Johanna, którą odtrąciła jej społeczność, bo dokonała aborcji, aby ratować własne życie, Milla, pracująca jako striptizerka, Niina, jedna z pacjentek Eliny. W trakcie śledztwa pojawiają się nowi podejrzani i nowe fakty.

Maria jest policjantką. Oznacza to konieczność radzenia sobie w świecie zdominowanym przez mężczyzn i zdobycia ich szacunku. Warstwa obyczajowa tego kryminału jest równie ciekawa, co prowadzone śledztwo (wraz z lekturą ciekawość narasta, bo do końca nie wiadomo, co się właściwie stało i kto jest winny). Relacje Marii z jej kolegami to majstersztyk. Po prostu nie jest to kryminał skupiający się tylko i wyłącznie na zagadce detektywistycznej. Leena Lehtolainen próbuje stworzyć żywą, czującą bohaterkę i pokazać pełny świat. I śmiem twierdzić, że doskonale jej się to udało.

No tak, teraz będę szukała w bibliotece Spirali śmierci, drugiej wydanej po polsku powieści Leeny Lehtolainen.

 

czwartek, 25 lutego 2010, karotka_czyta

Polecane wpisy

  • Do dzieła

    Postanowiłam podziałać trochę także na tej stronie. Co prawda czasu ciągle nie mam za wiele, ale co tam. Skoro daję radę czytać, to może dam radę także pisać. N

  • Wiosenne lenistwo

    Staram się pracować nad sobą, ale od kiedy przyszła wiosna, nic mi się nie chce. A najbardziej nie chce mi się pisać. Stosik książek wartych zrecenzowania rośni

  • Plaża Muszli, Marie Hermanson

    Jako dziecko często wyobrażałam sobie, że porywają mnie trolle lub olbrzymy. Czasami efektem takich rojeń były nocne koszmary — niektóre z ich pamiętam do

Komentarze
lirael
2010/02/26 07:47:35
Witaj,
Jesteś wielką szczęściarą. Książka jest praktycznie nie do zdobycia, a na Allegro osiąga dość astronomiczne ceny. Jestem na siebie zła, bo pamiętam, że kiedyś oglądałam ją w księgarni. Przepadam za skandynawskimi kryminałami, a ten jest podobno naprawdę udany, o czym świadczy też Twoja recenzja.
Serdecznie pozdrawiam.
-
2010/02/26 08:41:15
Hej
Nie wiedziałam, że jest aż tak trudny do zdobycia. Szczerze mówiąc, nie wiedziałam nawet, że istnieje taki kryminał. Ale cieszę się bardzo, że mogłam go przeczytać.

Na Allegro kosztuje 35 zł. Może wydawnictwo wznowi tę książkę lub wyda następne części, jeśli zobaczy, że jest popyt.
-
lirael
2010/02/26 14:06:46
Jednej oferty już nie ma - przed chwilą kupiłam! Jestem Ci bardzo wdzięczna za tę informację - kiedy zaglądałam na Allegro wcześniej, parę tygodni temu, książka kosztowała ponad 60 zł.
Bardzo dziękuję i pozdrawiam :)
-
2010/02/27 12:00:20
Cieszę, że mogłam pomóc :-)